Zemgales un Vidzemes uzņēmēju sadarbība eksportspējas stiprināšanā

Aptuveni desmit Zemgales uzņēmēju un tikpat daudz viņu kolēģu no Vidzemes satikās Gulbenes novadā, lai īstenotu virkni sadarbības projekta aktivitāšu, kas, Covid-19 pandēmijas raisīto pulcēšanās ierobežojumu dēļ, ilgāku laiku bija atstātas novārtā. To ieviešana vērsta uz vietējo uzņēmējdarbību rosinošas vides izveidi un popularizēšanu, jaunu zināšanu apguvi un savstarpējo kontaktu paplašināšanu, saražotās produkcijas virzīšanu starptautiskos tirgos.

               Lai iepazītos un savstarpēji  bagātinātos ar svaigām biznesa idejām, testētu vēl nenobriedušas domas un raisītu plašāku interesi par jau radītiem un ražot sāktiem produktiem, tikšanās dalībnieki sarīkoja improvizētu līdzi atvesto produkcijas paraugu skati, vai kā dažkārt mēdz sacīt – notika “tīklošanās seanss”. Pārstāvēti bija gan rokdarbnieki un mājražotāji, gan amatnieki un pakalpojumu sniedzēji, viņu vidū, piemēram, ziedu pušķu, telpu dekoru un lampu abažūru veidotāji, šūtu priekšautu, batikotu lakatu un šaļļu izgatavotāji, ar akmens masu strādājoši keramiķi un citu prasmju pārvaldītāji. Kolēģu plašāku interesi raisīja, piemēram, no Svētes atbraukušais, komunikācijai atvērtais uzņēmējs Edgars Brokāns, kurš steidz pabeigt pienācīgas interneta vietnes izveidi un atjauno ražošanas ēku, lai gatavotu dažādus dabīga koka dizaina izstrādājumus savienojumā ar epoksīdsveķu lējumu, kā arī visnotaļ plašu publicitāti jau iemantojušie amatniecības zīmola “Mad&Spring” īpašnieki Kārlis Valdovskis un Madara Spriņģe no Valmieras novada Kauguru pagasta. Abi jaunie cilvēki tikai pirms neilga laika no galvaspilsētas pārcēlušies uz dzīvi reģionā, kas patlaban reģionos ir visai izplatīta parādība, un saimniekošanu laukos apvieno ar amata prasmju pielietojumu koksnes apstrādē, izmantojot Japānā kultivēto apdedzināšanas tehniku, kas materiālam piešķir skaistu krāsu un tekstūru, nodrošina kalpošanas ilgtspēju.

               Šie un vēl citi potenciālie sadarbības partneri vēl tikai meklē katrs savu ceļu biznesa pasaulē, tostarp starptautiskos tirgos, tikmēr projekta vadošā partnera – Zemgales Plānošanas reģiona(ZPR) un asociētā partnera – Vidzemes Plānošanas reģiona(ViPR) darbinieki pieredzes apmaiņas programmā bija iekļāvuši arī vairāku atšķirīgu, bet spilgtu uzņēmumu apmeklējumu. Baiba un Kalvis Lapsiņi, līdzīgi kā minētie valmierieši Madara un Kārlis, savu kafijas grauzdēšanas uzņēmumu “Tīrs Miers” izveidojuši pēc vairāku gadu pieredzes un zināšanu krāšanas Lielbritānijā. Atgriezušies Latvijā, absolvējuši Vidzemes augstskolu katrs savā specialitātē un nogruntējušies skaistas dabas ieskautajās lauku mājās, kur ar lielu aizrautību un mīlestību, pārsvarā no pasaulē populārās Arabikas šķirnes pupiņām grauzdē un gatavo izsmalcinātas garšas kafiju, ko iecienījuši un pieprasa apkaimes un tālāku vietu ēdināšanas uzņēmumi, interneta veikala klienti tuvās un tālās zemēs. Uzņēmumā “Tīrs Miers” gada laikā sagatavo aptuveni divas tonnas augstvērtīgu kafiju, par kuras izcelsmi, pagatavošanas noslēpumiem un baudīšanas tradīcijām daudz jauna uzzināt un degustēšanā piedalīties pie Baibas un Kalvja brauc aizvien vairāk interesentu.

 Tā kā kokapstrāde ir viena no dominantēm Zemgales ekonomikas profilā un vairāki topošie uzņēmēji sava biznesa attīstību saskata tieši šinī nozarē, sevišķi vērta bija Lizuma pagastā bāzētās masīvkoka, pārsvarā priedes, mēbeļu ražotnes – SIA “Avoti SWF” apskate un tikšanās ar tās īpašnieku Valdi Misiņu, kurš ir arī biedrības “Uzņēmēji Gulbenes novadam” valdes priekšsēdētājs. Lizuma mēbeļnieki lepojas, ka, balstoties uz vairāk nekā 20 gados uzkrāto pieredzi, atraduši veidu, kā mēbeļu ražošanā attīstīt bezatlikumu tehnoloģiju un organizēt darbu tā, lai izskaustu dīkstāves, brāķi, liekas darbības un izmaksas. Uzņēmuma produkcija, kas izceļas ar mūsdienīgu dizainu, augstu kvalitāti, ekoloģiskiem materiāliem, praktisku lietojamību un pievilcīgu cenu, lielākoties nonāk IKEA lielveikalu tīklā un priecē patērētājus kā Eiropā, tā citos kontinentos.

Ciemojoties vēl vienā Vidzemes lieluzņēmumā – akciju sabiedrības “Cēsu alus” ražotnē, no pavadošā gida, uzņēmuma galvenā tehnologa Māra Gramberga uzzinājām, ka pirmā alus darītava pilsētā darbojusies jau 1590. gadā Cēsu pilī, bet patlaban augstu automatizācijas un digitalizacijas pakāpi sasniegusī ražotne ir lielākā Latvijā. Aptuveni 12% no Cēsīs saražotā miestiņa nonāk svešzemju tirgū – Izraēlā, Lielbritānijā, Austrijā, Īrijā, kā arī tuvākās kaimiņvalstīs. Taču te ražo arī bezalkoholiskos dzērienus, alkoholiskos kokteiļus, kvasu, enerģijas dzērienus, sidru, sulas un dažādus ūdeņus. Savukārt jaunākais pētījums rāda, ka uzņēmumā strādājošie visaugstāk vērtē tā attīstības tendences, personīgās izaugsmes iespējas, atbildību, kolēģus un sadarbību komandā, kā arī sociālās garantijas’, rūpes par drošību un stabilitāti.

Vidzemes apmeklējuma laikā Pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam atbalstītā projekta SMEPRO partneri ar radošumu piepildītajā atpūtas kompleksā “ZAIT”, kas ir viens no redzamākajiem pēdējā laika veiksmes stāstiem reģiona uzņēmējdarbībā, īstenoja vēl vienu aktivitāti un izspēlēja SIA “Nordic Group” īpaši šim projektam izgatavoto simulācijas spēli. Spēles dalībnieki – abu kaimiņos esošo reģionu komandas varēja uzlabot komunikācijas, tīklošanas, kooperācijas un sadarbības  prasmes, attiecību veidošanas māku kolēģu un iedomāto uzņēmēju starpā,  vairot iemaņas dažādu konfliktsituāciju likvidēšanā vai mazināšanā, motivācijas paaugstināšanā un vēl citās jomās. Jaunradītā spēle paliks ZPR īpašumā, tādējādi modificētā veidā to varēs izmantot arī nelielās – līdz 12 cilvēkiem – uzņēmēju un skolu jaunatnes auditorijās.

SMEPRO projekta vadošā partnera kopējās izmaksas ir 149 943,55 eiro, tostarp programmas līdzfinansējums –          EUR

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.